35 אלף שקל על אלימות השוטר שפושניק אדוארד בביטוח הלאומי

35 אלף שקל על אלימות שוטר בביטוח הלאומי , עו"ד חיים קליר , ynet , 10.03.13

מקבלת קצבת הבטחת הכנסה הגיעה לביטוח לאומי כדי לברר למה כספים לא נכנסו לחשבונה, אך שם הותקפה ע"י שוטר, ואת היום היא סיימה במיון עם שני שברים. היא אשמה במה שקרה לה, טענו נציגי המשטרה והביטוח הלאומי, אך שופטת בימ"ש השלום בחיפה החליטה לפצותה בעשרות אלפי שקלים.

לקריאת פסק הדין הקלק כאן

באחד הימים, גילתה גלינה גולדמן כי כספי קצבת הבטחת ההכנסה שלה לא נכנסים לחשבונה. היא ניגשה למוסד לביטוח לאומי ועלתה לקומת מנהל מחלקת הבטחת הכנסה, כדי לברר מה פשר העיכוב.

בהתקרבה אל חדר המנהל, נשמעו לפתע מאחוריה צעקות וקללות. גולדמן הבחינה בשוטר המתקרב אליה. השוטר ביקש תעודת זהות. היא השיבה כי הפקידה את התעודה אצל המאבטחת בפתח הבנין. השוטר תפס בבגדיה, החל למשוך בתיקה ודחף אותה לכיוון המעלית, תוך שהוא מעקם את ידה. לפתע איבדה את ההכרה. גולדמן הובהלה לחדר מיון, שם אובחנו שני שברים ביד ימין וקרע בגיד.

גולדמן התלוננה בפני המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). במח"ש החליטו להעמיד את השוטר בפני בית דין משמעתי. זה האחרון השית על השוטר קנס ורשם בתיקו נזיפה חמורה.

גולדמן הגישה גם תביעה אזרחית לפיצויים בבית משפט השלום בחיפה. היא אשמה במה שקרה לה, טענו נציגי המשטרה והביטוח הלאומי בפני השופטת אילת דגן. היא עלתה אל מנהל המחלקה ללא רשות, התנהגה באופן פרוע וחריג ואיימה שלא תעזוב את המקום עד שתקבל את הכסף.

כאשר השוטר דרש ממנה להירגע ולרדת למטה, טענו, היא סירבה ואיימה עליו בצעקות כי זה יומו האחרון בתפקיד. בעקבות כך הודיע לה השוטר שהיא מעוכבת בגין הפרת סדר במוסד ציבורי והכשלת שוטר במילוי תפקידו. אכן, השוטר אחז בידה והכניס אותה למעלית, אבל אלימות? מה פתאום.

"איפה מצויה האמת", הקשתה השופטת אילת דגן, "כנראה בחלק האפור שבין שתי הגרסאות". אולם, הוסיפה השופטת, אפילו השוטר הגיב על התנהגות פרועה, אין כל ראיה לכך שהשוטר עמד בפני סכנה כלשהי, שחייבה הפעלת כוח עד כדי גרימת נזק גוף של ממש. גם אם גולדמן סירבה להזדהות, הדגישה השופטת, לא היה מקום לאחוז בגופה ולמשוך את תיקה בניגוד לרצונה, באופן שגרם בסופו של דבר לחבלה. "במבחן התוצאה, האמצעים שננקט השוטר לא היו מידתיים, ואני בהחלט סבורה כי יש לראות בחומרה את התוצאה הקשה והפעלת הכוח הבלתי סביר".

לסיכום, קבעה השופטת, השוטר אחראי לנזקיה של גולדמן. ברם קיים אשם תורם גם מצידה של גולדמן וגם מצידו של מאבטח הביטוח הלאומי שהיה במקום ו"יכול היה להתגייס להשקטת הרוחות ולא לאפשר לשוטר לנהוג בהפעלת כוח בלתי סביר".

"לפיכך", פסקה השופטת, "נכון יהיה להעמיד את הסכום הראוי לפיצויים על סך גלובלי של 35 אלף שקל". את סכום זה חילקה השופטת בין המשטרה לביטוח הלאומי באופן שהמשטרה תשלם 31,500 שקל והביטוח הלאומי 3,500 שקל.

הכותב הוא עורך דין, המתמחה בדיני ביטוח ונזיקין

35 אלף שקל על אלימות השוטר שפושניק אדוארד בביטוח הלאומי
35 אלף שקל על אלימות שוטר בביטוח הלאומי , עו"ד חיים קליר , ynet , 10.03.13

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה